Bedensel Engelliler

Sağlık - 8 Temmuz 2018 23:32 A A

Bedensel engelliler konusunu açıklığa kavuşturmadan önce ilk yapmamız gereken şeyinde bedensel engelli tanımını anlatmak olduğunu biliyoruz. Bunun içinde önceliği bu konuya verdikten sonra engelli oturma minderi, engelli oturma sandalyeleri, engelli duş oturağı gibi engellilerin ve ailelerin hayat konforunu artıran bir takım eşyalardan bahsetmek istiyorum.

Bedensel Engelli Tanımı: Doğum öncesinde, doğum sırasında ya da doğumdan sonraki süreç içerisinde herhangi bir nedenden dolayı kemik, kas ya da sinir sisteminde meydana gelen bozukluklar neticesinde vücudun bedensel yeteneklerini farklı derecelerde kullanabilmesi ya da hiç kullanamaması sonucunda toplumda yaşam koşullarına uyum sağlamada güçlük, günlük ihtiyaçların yerine getirilememesi, bunun içinde bir başkasının koruması, bakımı ya da desteğine ihtiyaç duyabilecek kişilere bedensel engelli denilmektedir.

Bedensel engelli bir kişinin sağlıklı insanlardan farklı olarak eğitim hizmetlerinden gerektiği şekilde yararlanamadığından bu şekilde olan kişilere psiko-sosyal, duygusal gereksinimin de anın da aynı zamanda hareket ve fonksiyonel yeteneklerin geliştirilmesi de büyük önem taşımaktadır.  Bedensel engelli kişilerde kaba ve de ince motor hareketleri olumsuz bir şekilde etkilenmiştir dolayısıyla bu insanlarında kendilerinden beklenmiş olan hareketleri ve becerileri yerine getiremezler. Dolayısıyla hayat standartları da kısıtlanmış olacaktır.  İşi biraz daha detaylı bir şekilde incelersek bedensel engellilerin nedenleri de vardır. Bu duruma neden olabilecek hastalıklar ise şu şekilde değerlendirilebilir.

Serebral Palsi:

Serebral Pals hastalığı SP şeklinde kısaltılarak tanımlanmıştır. Beynin gelişmekte olan dönemi içerisinde yani gebeliğin başlangıcından iki yaşın sonuna kadar olan süreç içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı zarar görmesi ve sonrasında da ortaya çıkmış olan duyu, algı, hareket bozukluğunun tanımlanmasıdır. Bu hastalık neticesinde ortaya çıkan tablo ise beynin zarar görme derecesine bağlı olarak değişebilir. Hasarın yerine ve işinin yaşına göre de tablo daha ilerleyici olabilecektir.  Bu hastalıkta tablo farklılık gösterebilir bunun içinde vücudun bütününün etkilenmesine tetraparezi   daha çok bacakların etkilendiği şekli diparezi  vücudun bir yarısının etkilenmesi hemiparezi, tek kol veya tek bacak etkilenmesi monoparezi olarak adlandırılır.

Spastik Tip:

Kasın istem dışı sertliğini ifade eden bu durum; hareketlerin yavaşlamasına, harekette kontrol güçlüğüne ve çeşitli hareket kayıplarına sebep olur.

Atetoit Tip:

Hareket ve pozisyonlara bağlı olarak kaslar bazen sert bazen de gevşektir. Hareketler istemsiz, yavaş ve sürüncemelidir.

Ataksik Tip:

Duruş, denge bozuklukları, hareketlerde titreme ve koordinasyon bozuklukları ile karakterizedir.

Hipotonik Tip(Gevşek):

Tüm vücut kaslarında yaygın gevşeklik söz konusudur.

Karışık Tip:

SP’nin farklı tiplerine ait özellikleri bir arada taşır. Çoğunlukla atetoid ve spastik tip birliktedir.

Genetik Kökenli Hastalıklar

Genetik kökenli hastalıklarda motor geriliğinin neden olduğu bir takım hareketlerin kaybı da söz konusu olabilecektir. Burada örnek vermek gerekirse; Down sendromu, Subakut sklerozan panensefalit, Joubert sendromu, Rett sendromu, Prader-Willi sendromu, Williams sendromu vb. gibi hastalıkları belirtebiliriz.

Mental Motor Gerilik

Bu tip durumlarda hastalarda zekanın ve motor hareketlerin aynı anda gerilemiş olduğu görülebilmektedir.

Doğuştan Kol Felci

Kol felci doğuştan meydana gelebilir. Bu durumda doğum esnasında kola giden sinirlerin zedelenmesi neticesinde ortaya çıkar ve hareketi etkiler. Bu durum tek taraflı olarak bilinir ve bu durumda olan kolda his ve hareket kaybı olduğu gibi omuzda ve de omuz bölgesindeki kaslarda zayıflık görülebilecektir.

Hidrosefali – Spina Bifida-Meningomyelosel

Bu hastalıkta omurilik ve omurilikteki sıvının dışarıya doğru kese halinde çıkmasıdır. Yani bir anlamda omurilikte fıtık halidir. Bu durumda ise tek ya da çift bacaklarda farklı tablolar olacak şekilde felç durumu meydana gelebilir. Bazı hastalarda ise omurilik içerisinde geçen sıvı dolaşım bozukluğuna uğrayacağı içinde Hidrosefali hastalığı görülebilecektir. Hidrosefali ise beyinin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek ciddi bir rahatsızlık olarak görülmüştür. Bu durumda bebeğin kafasına takılan şant isimli bir cihaz takılarak BOS’un karın boşluğuna gönderilmesi sağlanmış olacaktır. bu süreç içerisinde aileyi ise zor günler bekliyor olabilir. Bazen şant ameliyatının vücuda uyum sağlamaması neticesinde de çeşitli ameliyatlar gerçekleştirilebilecektir.

Doğuştan Kas Hastalıkları:

Doğuştan kas hastalıkları bebeğin doğumuyla birlikte kendisini gösterecek ve zamanla kas güçsüzlüğü ile ilerlemeye başlayacaktır. Kaslarda meydana gelen güçsüzlükler ise eklem sertliklerine ve de eklemlerde şekil bozukluğuna neden olabilir. bu durumda da ilerleyici sakatlıkların görülmesi mümkün olabilecektir.

Merkezi Sinir Sistemi Yaralanmaları:

Merkezi sinir sistemi yaralanmalarının nedenleri genellikle trafik kazası, düşmeler ya da ateşli silahlarla vurulmalar neticesinde gerçekleşebilir. Bu durumda geçici olan sonuçlar ortaya çıkabileceği gibi aynı zamanda da kalıcı olan durumlar meydana gelebilmektedir.

Kronik Hastalıklar ve Motor Gelişim Gerilikleri

Bu hastalıklar doğuştan olabileceği gibi aynı zamanda da  sonradan meydana gelebilir. Bu durum hayatının bundan sonraki bölümlerinde devam edeceği gibi ilerleyici de olabileceğinden kişide motor hareketlerde bozulmalar meydana gelebilecektir.

Engelli Oturma Minderleri

Fiziksel engellilerde oturuş pozisyonları çok önemlidir. özellikle de yürüyemeyen engelli kişilerin sürekli oturmak zorunda olduğunu düşünürseniz burada bacak ve kalça yapılarında da bozukluk meydana gelebilecektir. Böyle bir durumun oluşmaması adına da engelli oturma minderleri geliştirilmiştir. Bu minderler farklı özelliklerde ve boyutlarda satılır. Engellinin fiziksel durumuna göre tercih edilebilir ve sipariş verilebilir. Özellikle de SP hastalarını ya da Spina bifida hastalarını düşünecek olursak burada ciddi skolyoz hastalığı sonuçları da ortaya çıkabilmektedir. Bunun içinde doktorunuza danışarak bu hastalık ve minderler hakkında detaylı bilgiler almanızı tavsiye ederiz.

Engelli oturma sandalyeleri

Engelliler için oturma sandalyeleri de çok önemlidir. bunun için engellinin konforunu artırmak için oturma sandalyesi seçilmesi gerekiyor. Bu konuda bir çok markanın sahip olduğu modeller mevcuttur ancak bunun yanı sıra engellinin durumuna göre özel üretimlerde gerçekleştilebilmektedir.

Engelli duş oturağı

Son olarak ise engellilerin hijyenik bakımlarını değerlendirelim istedik. burada dikkatleri ilk çeken ise engellinin kişisel temizliği ve banyo süreci oluyor. Engelli eğer ki oturma pozisyonunu sağlayamıyorsa ve desteksiz oturamıyorsa bu durumda yıkama süreci daha sıkıntılı olacak ve bu süreç içerisinde de aileye büyük görev düşecektir. Ancak engelli oturur duruma gelebiliyorsa bu durumda pratik ve duvara monte edilebilecek çok basit aksamların satışı gerçekleştirilmektedir. Bunları internet ya da medikaldan temin ederek monte işlemini kendiniz yapabileceğiniz gibi satın aldığınız yerlere de montesini yaptırabileceksiniz. Engelli bu sayede ayakta durmak yerine buraya oturarak banyosunu kendi kendisine de gerçekleştirebilir. Üstelik bunların katlanabilir özelliği sayesinde de banyoda yer kaplamaz.

Sağlık - 23:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Engelli Vergi İndirim Belgesi Nasıl Alınır Yararları Nelerdir?
  Gelir vergisi kanununda sakatlık indirimini düzenlemiş olan madde 2004 yılından itibaren değiştirilmiştir. Gelir vergisi kanununa göre çalışma yetisini % 80 oranında kaybetmiş olan işçi ya da memurlar birinci derece engelli olarak %60 oranında kaybetmiş olan ikinci derece % 40 oranında kaybetmiş olan ise üçüncü derece de engelli olarak tanımlanırlar ve aylıkları da bu şekilde hesaplanır. […]
 • 02
  Engellilerin Kamusal Hakları
  Engelli vatandaşların hayatlarının kolaylaştırılması adına devlet onlara bir takım haklar vermiştir. Bu makalemizde ise engellilere kamusal hakları konusunda bilgiler vermek istedik. Bu haklar doğrultusunda şartlarının uyması halinde başvurarak bu haklardan faydalanabilirler. Su İndirimi Her Belediye engelliler için su indirimi verirler. Burada engel oranından indirilecek olan % 30’luk bir indirim hakkı söz konusudur. Devlet bu indirimin […]
 • 03
  Engelliler İçin Danışma Telefonları Tam Liste
  Engelli vatandaşların hayat standartlarının normal insanlara göre daha yüksek olması gerekiyor. Özellikle de ihtiyaca ulaşabilme konusunda onlar için gerekli olan tüm kapıların ivedilikle açılması şart. Devlet bu konuda sürekli çalışmalar yapıp yenilemeler gerçekleştiriyor olsa da aslında var olan düzenlemelerden de pek çok kişinin haberdar olmadığını görebilirsiniz. Örneğin BİMER konusunda çok fazla insanın haberdar olmadığını söyleyebiliriz. […]
 • 04
  Engelli Alımları Hakkında
  Engelli Alımları Ne Zaman? Engelli alımları ne zaman, engelli çalıştırmamanın cezası ne kadar, EKPSS alımları, engelli işçi alımları,Belediyelerin engelli alımları,PTT engelli alımları, Engelli İşçi Çalıştırmama Cezası, Engelli Personeller Hangi İşlerde Çalıştırılamazlar? (Engelli İşçi Hakları) gibi merak edilen bir çok konu makalemizin devamında siz değerli takipçilerimiz için ayrıntılı bir şekilde belirtilmiştir. Bilindiği üzere devlet ve özel […]
 • 05
  Göz Görme Derecesine Göre Engelli Raporu Oranı Nedir?
  Göz insanın sahip olabileceği en önemli organların başında geliyor. Dolayısıyla görme konusunda sıkıntı yaşayan kişilerin en büyük sorunu da sosyal hayat içerisinde kendi başlarına çok kolay hareket edemiyor olmalarıdır. Görme sayesinde kişi kendi ihtiyaçlarını giderebilmenin yanı sıra sosyal hayata da daha fazla adapte olabileceklerdir. Tek Göz Engelli Raporu Oranları Görme ile ilgili olan rapor oranları […]
 • 06
  Otizm Nedir?
  Aileler genelde çocukları üzerine hiçbir hastalık ve davranış bozukluğunu kondurmazlar. Çünkü evlat her anne ve baba için çok değerli ve kıymetlidir. Ancak otizm nedir? Sorusunun yanıtını vermeden önce anne ve babalara uyarımız çocuklarının kendi yaş grupları içerisinde davranışlarında farklılık hissediyorlarsa mutlaka uzman birilerinden fikir almaları gerekir. Çünkü bu aynı zamanda insanda kaygı gerektiren bir durumdur. […]
 • 07
  Baştan sona Engelli Emeklilik Süreci
  Engelli Emeklilik Engelliler için emeklilik haklarına baktığımız zaman burada farklı nedenler ortaya çıkabilir. Bunun içinde bu haberimizde engelli vatandaşlarımızın bu haklarını nasıl kullanabileceklerine dair kafalarındaki soru işaretlerinin giderilmesine çalıştık. Tahmin edebileceğiniz gibi engelli vatandaşlarımızın sağlıklı vatandaşlara göre çalışma koşullarının düzeyinin biraz dahahafif olması gerekir. Bunun içinde çeşitli iş kolları geliştirilmiştir. Bu durum gerek özel sektör […]
 • 08
  Şubat Ayı Evde Bakım Maaşı Yatan İller?
  2018 Şubat ayı evde bakım maaşı yattı mı, Şubat 2018 evde bakım parası ne kadar, 2018 Şubat evde bakıcı paraları ne zaman yatacak tüm bu konuların ayrıntılarını haberimizde bulabilirsiniz. Evde bakım aylığı engelli ailelerine belli şartlar doğrultusunda verilmiş bir hak. Dolayısıyla bu şartları yerine getiren her engelli yakını bu maaşı aylık periyodlarla alıyor. Geçtiğimiz ayda […]
 • 09
  Göz Görme Derecesine Göre Engelli Raporu Oranı
  İnsanın sahip olduğu beş duyu organından biri olan gözlerimiz, görme yetisini tamamen ya da kısmen kaybettiği durumda insanların sosyal hayatını temelden etkileyen sorunlar yaratmaktadır. Görme konusunda sıkıntı yaşayan insanların en büyük sorunu tek başlarına kolay hareket edemiyor olmalarıdır. Görme kusuru olan kişiler sağlık yetkili sağlık kuruluşlarından görme yetilerinin ne kadar kaybolduğuna dair bir rapor olarak […]
 • 10
  Engelli Çocuğu Olan Baba Erken Emekli Olabilir Mi?
  Engelliler için verilmiş olan bir hak olan evde bakım hizmetlerinden yararlananların sayısı 2014 yılı verilerine göre 449 bin 769 kişi. Bir engelliye bakmakla yükümlü olan kişilerden istenilen bir takım yükümlülükler var o da evde giren gelir durumu. Yani engelli bir çocuğu olan baba memur olarak çalışıyor ve evde anne baba çocuk yaşıyorsa bu durumda eve […]

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.
bursa escort - escort bursa