Engelliler İçin Yapılan İcatlar

Engelli Araç - 9 Ağustos 2018 22:44 A A

Dünya da engellilerin sayısına baktığımız zaman önemli bir sayının karşımıza çıkmış olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla bu vatandaşlarında hayatlarının bir şekilde kolaylaştırılması ve günlük yaşa içerisinde onlara yardımcı olacak bir takım teknolojik gelişimlerin yapılması gerekiyor. Evet dünya giderek teknoloji bağımlısı olmaya doğru giderken bunun nimetlerinden engellilerinde fayda sağlamış olduğu dikkatimizi çekiyor. Bunun aslında bir sosyal sorumluluk olması ve engelli vatandaşlarında hayata daha sağlam ve güvenli bir şekilde sarılabilmeleri için bu gelişimlerinde sürekli olarak devam ettirilmesi gerekiyor. Her insan bir engelli adayı ve bugün sağlam birisiyken yarın olası bir kaza ya da sinirsel bir durumdan dolayı saniyeler içerisinde sizde engelli olabilirsiniz. Bunun içinde bu tür gelişimlere destek vermeli ve engelli vatandaşların haklarına saygı duymalısınız. Evet, aslında dünyada hayatlarını engellilere adamış ve onlara bir nebze olmuş insanlarında olduğunu biliyoruz. Bu insanlar engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak olan yollar bulmaya çalışıyorlar. Bu makalemizde binlerce buluş arasından size bazılarını anlatalım istedik. Bir çok engelli kişi günlük yaşamları içerisinde bu cihazları kullanıyorlar.

Şimdi sırayla bu geliştirilmiş olan icatlara bir bakalım.

işitme engelliler için yapılan icatlar

İşitme Cihazı (Kulaklık)

İşitme cihazları duyma güçlüğü çeken engelliler için geliştirilmiş ve 18 yy.’dan bu yana çok fazla kullanılan engelli icatlarından bir tanesi. Ama bunların dışında da işitme engelliler için yapılan icatlar vardır bunlardan olan kısa mesaj şu şekilde belirtilebilir.

Kısa Mesaj

Bundan yaklaşık olarak 20 sene öncesine gittiğimiz de kısa mesajların hayatımızda olmadığını görebiliyoruz. İlk mesaj merry Chrismas olarak gönderilmişti ve dünya bu mesaj sayesinde cep telefonlarındaki yazışmaların farkına varmış oldu. Aslında amaç işitme engellilerin hayatlarının kolaylaştırılması yönündeydi ancak dünya bu uygulamayı çok severek bir dönem konuşmak yerine mesajlaşmayı önemsedi. Bunun birazda maddi açıdan uygun olması kısa mesajlara olan ilgiyi artırmış oldu. Günümüz teknolojisinde de halen kısa mesaj işitme engelliler tarafından kulanılan sistemler. Kısa mesajların tarihine baktığımız zaman önceden işitme engelli olan vatandaşların kullanmış oldukları tek uygulamaydı ama günümüzde baktığımız da bunun biraz daha zahmetli bir uygulama olduğu da düşünülüyor.

Bu mesaj sistemini kullananlara baktığımız zaman Type Talk, kesinlikle harika ve bu listede yerini kesinlikle garantiliyor.  Servis, sağır kimsenin özel bir telefona yazabilmesine imkan verirken, sonrasında bu mesaj bir operatör tarafından hattın diğer ucundaki duyan kimseye okunuyor. Sonrasında o kimse de cevap verdiğinde operatör bu kez mesaja çevirerek engelli kimseye gönderiyor.  Evet, harika ancak sınırlı, çünkü eğer evinizden uzaktaysanız bu hizmeti kullanamazdınız. İşte bu noktada SMS hizmeti devreye giriyor ki, tüm zamanları en mükemmel iletişim yolu haline geliyor. İnternette sohbet, Facebook, Twitter ve elbette ki e-mail aynı işi yapıyor ve kıtalar arasındaki sınırları kaldırarak insanları özgürleştiriyor.

İşitme engelliler için yapılmış olan cihazları biraz daha şekillendirebiliriz ancak işin diğer tarafında da zihinsel engelli vatandaşlar yer alıyordu ki burası işin biraz daha zoruydu. Çünkü bu vatandaşlar evlerinden uzaklaşmaya gelmiyor ya da ne zaman nerde ne yapacakları çok fazla belli olmuyordu. Bunun için ise zihinsel engelliler için yapılan icatlara aşağıda değinelim istedik.

Zihinsel Engelliler İçin Yapılan İcatlar

Akıllı Kemer

Akıllı kemer uygulaması tam olarak zihinsel engelliler için olmayabilir ancak ailelerinde işine oldukça geliyordu. Bu cihaz özellikle zihinsel engeli olup kriz durumunda engellinin tepkisine göre hareket ediyor ve direk olarak aileye mesaj gönderiyor. Akıllı kemer kullanımı ise altı yaşından büyükler için uygundu ve günümüzde halen geliştirilmeye devam ediyor.

Konuşma Engelliler İçin Yapılan İcatlar

İşitme engellilik kadar konuşma engellilikte önemli bir sorun çünkü konuşamadığınız zaman durumu anlamış olsanız bile anlatamıyorsunuz. Özellikle de doğuştan işitme engelli olan birisinin konuşamaması da burada önemli bir faktör. Teknoloji geliştikçe de işitme ve konuşma engelliler için icatler hızlı bir şekilde artıyordu. Bu icatlardan birisi ise şuydu.

Lucy4 Keyboard

Ellerini sınırlı kullanan ya da hiç kullanamayanlarla birlikte konuşamayan engelliler Lucy4 Keyboard ile hayatlarını kolaylaştırıyorları. Konuşma engelli vatandaşlar işin geliştirilmiş olan işaret dili de halen günümüzde kullanılan en önemli konuşma dili. Şu an dünyanın her yerinde konuşma engeli olanlar bu şekilde iletişim kurmaya çalışıyorlar. Konuşma engeli olanların hayat standartlarının geliştirilmiş olması önemli bu insanların bedensel bir engelinin olması hayatlarının buna rağmen oldukça zorlanmasına neden olabiliyor.

Bedensel Engelliler İçin İcatlar

Bedensel engellilik her engel grubuna göre oldukça sıkıntılı. Bu insanların zihinsel engellerinin bulunmaması onların hayata bakış açısını daha zekice geliştirmiş olsa da önlerine çıkan engeller onların bedenlerini önemli ölçüde sıkıntıya sokuyor. Hayat konforunun artırılmış olması ve de artık insanların engellilik konusunda daha farkındalık yaratmış olması buradaki duyarlılığı da artırmış durumda. Bedensel engelli birisi önüne engel çıkarılmadığında ya da engellerin kaldırılmasıyla birlikte artık günlük yaşam içerisinde engelsiz birisiyle aynı şekilde gezip dolaşabiliyor. Bunlar için geliştirilmiş tekerlekli sandalyeler ve akülü araçlar büyük bir başarı sağlayabiliyor. Aşağıda bedensel engelliler için geliştirilmiş olan bir elektrikli araba olan Kenguru bu konuda  oldukça başarılı.

Kenguru Elektrikli Araba

Tekerlekli sandalye kullanıcıları, uzun süredir çok çeşitli adaptasyonlar ve modifikasyonlar sayesinde araba kullanabiliyorlar. Ancak önemli bir dezavantaj var. Birçok insan tekerlekli sandalyelerini katlamak ve kendilerini arabanın içine transfer etmek durumunda kalıyor ki, bu zaman harcanmasına neden olan ve zor bir iş. Firmanın kurucu CEOsu ve atrofisinden mustarip Stacy Zoern’in hizmete sunduğu The Kenguru, kullanıcılarının aynı zamanda tekerlekli sandalyeleri ile içinde kalabildiği bir araba. Bir “halk arabası”olarak düşünülen elektrikli araba, saatte yalnızca 25 mil gidebiliyor ki, böyle bir araba için olması gereken yasal mesafe de bu şekilde. Araba uzun mesafeli seyahatlerden ziyade yakın mesafedeki işleri halledebilmek için tasarlanmış bulunuyor. Web sitesindeki bilgiye göre Kenguru “yakında” Büyük Britanya piyasasında satışa sunulacak.

Görme Engelliler İçin İcatlar

Kabartma Yazı

Kabartma yazı denildiğinde 1800’lü yıllara kadar gitmemiz gerekiyor. o zaman 15  yaşında olan Fransız Lois Braille askerlerin gece saatlerinde ışığa gerek duymadan ve sessiz bir şekilde iletişim sağlayabilmeleri adına bu alfabeyi geliştirmiş. Kabartma yazı karakterlerine genel olarak bakarsak küçük ve dikdörtgen bloklarda hücreler ve içleri kabartma olan noktalardan meydana geliyor. Bu kabartmaları hücrelerine yerleştirmede bir hücre için 6 farklı şekilde yerleşim söz konusu alfabede 26 harf var bunun yanı sıra noktalama ve numaralamaları da temsil ediyor. Hatta uzun harfleri kısalta biliyorsunuz da. 21.YY. geldiğimiz zaman ise bu alfabenin kullanımının azalmış olduğunu görebiliyoruz. Engelli insanların o dönemde çok fazla faydasına gelen bu uygulama sayesinde hayatları çok daha kolaylaştırılmış durumda..

Eyebord

Renk körlüğü yaşayanlar için geliştirilmiş bir uygulama çünkü renk körlüğünden daha da ilerisi olan her şeyin siyah ve beyaz olarak gösterilmesi önemli bir sorundu. Seslerin kemik iletimi sayesinde renklere kodlanması ve beyne iletilmesiyle bu sorunu aşmış bulunuyor. Cihaz, 360 farklı renk tonunu algılayabiliyor.

Akıllı Telefon

Günümüz teknolojisiyle cep telefonlarının faydasını tahmin ediyorum ki anlamayacak yok. Cep telefonları için geliştirilmiş olan uygulamalar sayesinde görme engellilerde artık ulaşımdan iletişime kadar pek çok konuda fayda sağlayabiliyorlar.

Engelli Araç - 22:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Engelli Vergi İndirim Belgesi Nasıl Alınır Yararları Nelerdir?
  Gelir vergisi kanununda sakatlık indirimini düzenlemiş olan madde 2004 yılından itibaren değiştirilmiştir. Gelir vergisi kanununa göre çalışma yetisini % 80 oranında kaybetmiş olan işçi ya da memurlar birinci derece engelli olarak %60 oranında kaybetmiş olan ikinci derece % 40 oranında kaybetmiş olan ise üçüncü derece de engelli olarak tanımlanırlar ve aylıkları da bu şekilde hesaplanır. […]
 • 02
  Engellilerin Kamusal Hakları
  Engelli vatandaşların hayatlarının kolaylaştırılması adına devlet onlara bir takım haklar vermiştir. Bu makalemizde ise engellilere kamusal hakları konusunda bilgiler vermek istedik. Bu haklar doğrultusunda şartlarının uyması halinde başvurarak bu haklardan faydalanabilirler. Su İndirimi Her Belediye engelliler için su indirimi verirler. Burada engel oranından indirilecek olan % 30’luk bir indirim hakkı söz konusudur. Devlet bu indirimin […]
 • 03
  Engelliler İçin Danışma Telefonları Tam Liste
  Engelli vatandaşların hayat standartlarının normal insanlara göre daha yüksek olması gerekiyor. Özellikle de ihtiyaca ulaşabilme konusunda onlar için gerekli olan tüm kapıların ivedilikle açılması şart. Devlet bu konuda sürekli çalışmalar yapıp yenilemeler gerçekleştiriyor olsa da aslında var olan düzenlemelerden de pek çok kişinin haberdar olmadığını görebilirsiniz. Örneğin BİMER konusunda çok fazla insanın haberdar olmadığını söyleyebiliriz. […]
 • 04
  Engelli Alımları Hakkında
  Engelli Alımları Ne Zaman? Engelli alımları ne zaman, engelli çalıştırmamanın cezası ne kadar, EKPSS alımları, engelli işçi alımları,Belediyelerin engelli alımları,PTT engelli alımları, Engelli İşçi Çalıştırmama Cezası, Engelli Personeller Hangi İşlerde Çalıştırılamazlar? (Engelli İşçi Hakları) gibi merak edilen bir çok konu makalemizin devamında siz değerli takipçilerimiz için ayrıntılı bir şekilde belirtilmiştir. Bilindiği üzere devlet ve özel […]
 • 05
  Göz Görme Derecesine Göre Engelli Raporu Oranı Nedir?
  Göz insanın sahip olabileceği en önemli organların başında geliyor. Dolayısıyla görme konusunda sıkıntı yaşayan kişilerin en büyük sorunu da sosyal hayat içerisinde kendi başlarına çok kolay hareket edemiyor olmalarıdır. Görme sayesinde kişi kendi ihtiyaçlarını giderebilmenin yanı sıra sosyal hayata da daha fazla adapte olabileceklerdir. Tek Göz Engelli Raporu Oranları Görme ile ilgili olan rapor oranları […]
 • 06
  Otizm Nedir?
  Aileler genelde çocukları üzerine hiçbir hastalık ve davranış bozukluğunu kondurmazlar. Çünkü evlat her anne ve baba için çok değerli ve kıymetlidir. Ancak otizm nedir? Sorusunun yanıtını vermeden önce anne ve babalara uyarımız çocuklarının kendi yaş grupları içerisinde davranışlarında farklılık hissediyorlarsa mutlaka uzman birilerinden fikir almaları gerekir. Çünkü bu aynı zamanda insanda kaygı gerektiren bir durumdur. […]
 • 07
  Baştan sona Engelli Emeklilik Süreci
  Engelli Emeklilik Engelliler için emeklilik haklarına baktığımız zaman burada farklı nedenler ortaya çıkabilir. Bunun içinde bu haberimizde engelli vatandaşlarımızın bu haklarını nasıl kullanabileceklerine dair kafalarındaki soru işaretlerinin giderilmesine çalıştık. Tahmin edebileceğiniz gibi engelli vatandaşlarımızın sağlıklı vatandaşlara göre çalışma koşullarının düzeyinin biraz dahahafif olması gerekir. Bunun içinde çeşitli iş kolları geliştirilmiştir. Bu durum gerek özel sektör […]
 • 08
  Şubat Ayı Evde Bakım Maaşı Yatan İller?
  2018 Şubat ayı evde bakım maaşı yattı mı, Şubat 2018 evde bakım parası ne kadar, 2018 Şubat evde bakıcı paraları ne zaman yatacak tüm bu konuların ayrıntılarını haberimizde bulabilirsiniz. Evde bakım aylığı engelli ailelerine belli şartlar doğrultusunda verilmiş bir hak. Dolayısıyla bu şartları yerine getiren her engelli yakını bu maaşı aylık periyodlarla alıyor. Geçtiğimiz ayda […]
 • 09
  Evde Bakım Maaşı Nasıl alınır?
  Evde bakım maaşı belli bir oranda ve ağır engelli ibaresi evet olarak işaretlenmiş olan kişilere verilmiş olan bir haktır. Bu hak her ay engelli velisi ya da vasisine düzenli şekilde ödenmektedir. Evde bakım maaşı şeklinde isimlendirilmesi ise onun yalnızca adından kaynaklanan bir durum olmasıdır. Aksi takdirde sosyal bir yardım olarak değerlendirilir. Bu parayı alan kişi […]
 • 10
  Engelli Çocuğu Olan Baba Erken Emekli Olabilir Mi?
  Engelliler için verilmiş olan bir hak olan evde bakım hizmetlerinden yararlananların sayısı 2014 yılı verilerine göre 449 bin 769 kişi. Bir engelliye bakmakla yükümlü olan kişilerden istenilen bir takım yükümlülükler var o da evde giren gelir durumu. Yani engelli bir çocuğu olan baba memur olarak çalışıyor ve evde anne baba çocuk yaşıyorsa bu durumda eve […]

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.
bursa escort - escort bursa