İslam’da Engelliler

Yaşam - 26 Mayıs 2018 01:39 A A

Biz ne günah işledikte çocuğumuz sakat oldu, düğünümüzde de iyi hocalar gelmişti, nikahımızda sağlamdı işte bu sözler seni daha kötü olma noktasına kadar götürebilecektir. Kim bilir belki Allah seni sevdiği için engelli bir çocuk verdi sana. Amaç seni biraz daha yıpratıp günahsız bir kadın ya da erkek olarak huzuruna almak istedi var mı itirazın. Baktı ki Allah sen namaz kılarak sabahlara kadar kur’an okuyarak bir sevap kazanamayacaksın verdi sana engelli bir çocuk bunaldın, strese girdin,ah puff ettin, yoruldun günahların döküldü tertemiz bir insan olarak rabbine gittin.

Engelli çocuk büyütenler sıkıntılı hayat yaşayanlar cennette ne kadar mutlu olacaklar o dertlere ne kadar sevinecekler ne iyiymiş o diyecekler. Ama burada kaderinin kıymetini bilip imtihan kazanırsanız bu mümkün.

Sağlam veya sakat rabbim verdi.

O seni sakat çocukla da imtihan edecek sabredebilecek misin diye, sağlam çocukla da imtihan edecek şımaracak mısın diye.

“Engelli çocukların sıkıntılarını iman çerçevesi dairesinde çeken anne ve babaya cennet müjdeler olsun.”

Engelli bir çocuğu olup da kesinlikle ve kesinlikle itiraz etmeden onların gerçekten de kendi başlarına bir musibet olarak gönderilmediğini düşünen güzel insan bunun sana mükafatı elbette ki cennet olacak. Engelli çocuğuna yapmış olduğun saygı sevgi ve merhamet senin cennet kazancın olacak. Kazancın CEMALULLAH olacaktır elbette. Ancak burada iman olmazsa senin alacağın şey dünyadaki mükafatın olacaktır. Bunun için engelli çocuğun için yapmış olduğun her harekette seni çok büyük mükâfatlar, sevaplar ve güzellikler bekliyor.

Mümin ana ve mümin baba cinsiyet ve engel tanıma onu kendisine Allah’ın emaneti olarak tanır. Rabinin emaneti dedikten, rabbinin kaderine razı olduktan  ve bu imtihanı kazanayım dedikten sonra ister engelli olsun ister engelli olmasın kime ne?

Yani ben mi hesap yaptım ben mi planladım da eyvah tam olmadı kolunu ya da bacağını yapamadık diyeceğiz. “Ne verdiysen ya rabbi sana hamd ederim” diyebiliyor olmak en önemli şeydir.

Engelliyse engelli acaba Allah engelli bir çocuk verdikten sonra o ananın ve babanın sevabını normal ebeveynler gibi alır mı? ki merak edip soruyorsun. Neden özürlü çocuk verdin diye. Sağlam çocuğu olanlar kıyamet gününde yüzleri gülecek diye bir garanti mi var?

Dinimizde Engellilerin Yeri

Her şeyi yerli yerinde bilen Allah şu kulunu felçli ya da bilmem neli yaratıyor. Yani bu çocuğun günahı ne? Bu çocuk henüz dünyaya gelmiş iki nefes almadan hasta yaratılmış tedavisi olmayan bir hastalıkla yaratılmış 30 sene 40 sene azap çekerek yaşayacak. Anasına babasına sıkıntı, devletine sıkıntı, doktorun başına dert J böyle gören insanlar da var.

Ama birde Allah gibi Adem (AS)’dan son insana kadar bütün insanları şöyle bir bakışta hepsini bir defterde bir meydanda görebilseydik o hasta doğan çocuğun araştırma hastanelerinde hangi doktora hangi hastalığın tedavisi ile ilgili ilhamın kaynağı olacağını Allah gibi görebiliyor olsaydık. O hasta doğan çocuğun hizmeti ve bakımı sayesinde o annenin babanın ne büyük ecirler kazandığını nasıl her gün bir kere hacca gitmiş gelmiş gibi Allah’ın mübarek kulu olarak yaşadıklarını bir görseydik o zaman her evlenen anne baba adayı bize bir sakat çocuk ver yarabbi diye dua ettiğini duyabilirdik.

Biz çok küçük bir gözle bir sene iki sene bilemedin 30 sene bilemedin 100 senelik planı izleyebildiğimiz için o da kendi evimizden kendi köyümüzden görebildiğimiz kadar ne olup bittiğini anlamadığımızdan bu çocuk sanki yanlış bir planlama sonucu böyle yaratılmış gibi meleklerin dezenfektesinden geçmeden kazayla yaratılmış gibi düşünüyoruz.  Allah ise “Apaçık biz bunu kitapta yazmıştık” diyor. Yani sen şu arızalı bu sakat diyorsun, bu çocuk şu kadar zamandır gıdasız diyorsun. Allah bilmiyor mu bunu. Neden her çocuğu sapa sağlam 2 dakika sonra top oynayacakmış gibi yaratmıyor bunu ancak Yaratan BİLİR

Yaratılan yaratanın sırlarını öğrenemez, Allah’ın ne hesabı var burada neler olup bitiyor bunu sadece kendisi bilir.

Kur’an’da Engelliler

“Allah (c.c.) sizin sûretlerinize ve mallarınıza bakmaz, lakin sizin kalplerinize ve amellerinize bakar.”[ A.b. Hanbel, Musned, II. 285,539 ]

Kur’ân’a baktığımızda insanların görme, işitme, duyma, konuşma, düşünme ve anlama gibi zihinsel veya bedensel engelli olmalarında temel iki faktörün olduğunu görüyoruz: İlâhî irade ve imtihan ile insanların ihmal ve kusurları.

İrade ve imtihan

İnsanların mallarına ve canlarına maddî veya manevî isabet eden az veya çok her hangi bir musîbet ancak Allah’ın izni ile meydana gelir. Allah’ın izni olmadan bir kimsenin istemesi ve çalışması ile hiç kimseye kaza, bela,âfet ve musîbet isabet etmez. “Allah’ın izni olmaksızın hiçbir musibet başa gelmez”[Teğabun 11] anlamındaki âyet bu gerçeği ifade etmektedir. “İnsanı üzen her şey musibettir”.[Kurtubi,II,175;Beydavi,24] Dolayısıyla insanların her hangi bir uzvundaki ârıza ve hastalık birer musibettir, bu musibet Allah’ın izni ile olmuştur. Allah’ın izni olmadan bırakın insanın bedeninde veya organlarında her hangi bir ârıza ve hastalık olmasını insanın ölmesi bile mümkün değildir.[Al-İmran 145]

İnsanların başına gelen musibet ilâhi bir imtihan da olabilir: “Yemin olsun ki sizi biraz korku, biraz açlık, mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz noksanlaştırmak suretiyle imtihan ederiz”,[Bakara155] “Her can ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak hayır ve şer ile deniyoruz.”[Enbiya 35] anlamındaki âyetler bu gerçeği ifade etmektedir. Aslında yaşamı ve ölümü ile insan sürekli imtihan halindedir.[Mülk, 2 Kehf, /7, Hûd, /7]

Allah Neden Engelli insan yarattı?

Bu soru o kadar önemli o kadar değerli ki birçok insanın bu sorunun cevabını bilemediğinden dolayı Allah’ a karşı bakış açısı çok bozuk ve olumsuz yönde değişmiş olabiliyor. Bu makalede anlattığım konu ise bizim doğruyu öğrenip yaratıcı konusundaki kafamızda çıkan olumsuz şüphelerden kurtulmamıza vesile olacak.

Soru: Cenabı hak musibetleri veriyor. Belaları musallat ediyor bu bir zulum değil midir? Bu olay Allah’ın zalim olduğunu göstermez mi?

Soru çok enteresan değil mi? yani diyor ki başımıza bu kadar musibet bu kadar bela,bu kadar hastalık ve bu kadar sıkıntı geliyor bu kadar güzel yaratılmış bir insana bu yapılır mı?

Biz de diyoruz ki Allah rahmet sahibidir. Allah şevkat sahibidir, Allah kullarını sever ANNEYİ BİLE YARATAN ALLAH’TIR. Anne bile evladının başına en ufacık zararlı şeyin gelmesine müsaade etmezken anneyi ve annenin şefkatini yaratan Allah bu kadar değer vermiş olduğu kulunun acı çekmesine nasıl müsaade ediyor?

Evet, bir insan gerçekten bunun cevabını bilemezse Allah’ a karşı çok ciddi anlamda saygısızlık, edepsizlik, yapabilir onun için böyle bir edepsizliğe düşmemek için cevaba dikkat edin.

Cevap :

 • Haşa mülk onundur. Mülkünde istediği gibi tasarruf eder.

Mülk yani bu insan, bu kainat ,bu hayvan ,bu eşyalar, bitkiler bütün mevcudat Allah’ın.  Neden çünkü biz kendimizin yaratıcısı değiliz. Varlıklarda kendisinin yaratıcısı değil. Öyleyse bizim dışımızda bir güç ilim, irade, kudret sahibi biri bizi yarattı. Öyleyse yarattığına göre mülkün sahibi de odur. Bu da demek olur ki mülk sahibi mülkünde istediği dilediği gibi tasarruf yapabilir. Bunun için Allah’ a edepsizlik yapmamak isteniyorsa bu maddeyi cebinize koymanız gerekiyor.

Peygamberimizin engellilere verdiği önem

Peygamber efendimiz çocuklarla ilgiliydi. Onlara selam verir, onlarla konuşur üzüntülü çocukları teselli ederdi. Engellilere değer verirdi. Abdullah İbni Ümmü Mektumu bir defasında Medine’ye engelli vali vekili atadığını biliyoruz. Acaba insanlık bugün bu zirveye ulaşabildi mi? yani bir amayı bir vali olarak nasbedebildi mi? Kısacası şunu söylemek istiyoruz ki peygamber efendimiz engelli ve çocuklara normal bir insandan çok daha fazla önem verir ve onları kollardı.

Günümüzde bazı insanlar özellikle dinle alakadar olmayanlar engelli bireyleri yukarıda da belirttiğimiz gibi vatana, doktorlara aileye bir yük gibi algılıyorlar.

ihsan ARSLAN

İlgili Haberler
Yaşam - 01:39 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Engelli Vergi İndirim Belgesi Nasıl Alınır Yararları Nelerdir?
  Gelir vergisi kanununda sakatlık indirimini düzenlemiş olan madde 2004 yılından itibaren değiştirilmiştir. Gelir vergisi kanununa göre çalışma yetisini % 80 oranında kaybetmiş olan işçi ya da memurlar birinci derece engelli olarak %60 oranında kaybetmiş olan ikinci derece % 40 oranında kaybetmiş olan ise üçüncü derece de engelli olarak tanımlanırlar ve aylıkları da bu şekilde hesaplanır. […]
 • 02
  Engellilerin Kamusal Hakları
  Engelli vatandaşların hayatlarının kolaylaştırılması adına devlet onlara bir takım haklar vermiştir. Bu makalemizde ise engellilere kamusal hakları konusunda bilgiler vermek istedik. Bu haklar doğrultusunda şartlarının uyması halinde başvurarak bu haklardan faydalanabilirler. Su İndirimi Her Belediye engelliler için su indirimi verirler. Burada engel oranından indirilecek olan % 30’luk bir indirim hakkı söz konusudur. Devlet bu indirimin […]
 • 03
  Engelliler İçin Danışma Telefonları Tam Liste
  Engelli vatandaşların hayat standartlarının normal insanlara göre daha yüksek olması gerekiyor. Özellikle de ihtiyaca ulaşabilme konusunda onlar için gerekli olan tüm kapıların ivedilikle açılması şart. Devlet bu konuda sürekli çalışmalar yapıp yenilemeler gerçekleştiriyor olsa da aslında var olan düzenlemelerden de pek çok kişinin haberdar olmadığını görebilirsiniz. Örneğin BİMER konusunda çok fazla insanın haberdar olmadığını söyleyebiliriz. […]
 • 04
  Göz Görme Derecesine Göre Engelli Raporu Oranı Nedir?
  Göz insanın sahip olabileceği en önemli organların başında geliyor. Dolayısıyla görme konusunda sıkıntı yaşayan kişilerin en büyük sorunu da sosyal hayat içerisinde kendi başlarına çok kolay hareket edemiyor olmalarıdır. Görme sayesinde kişi kendi ihtiyaçlarını giderebilmenin yanı sıra sosyal hayata da daha fazla adapte olabileceklerdir. Tek Göz Engelli Raporu Oranları Görme ile ilgili olan rapor oranları […]
 • 05
  Engelli Alımları Hakkında
  Engelli Alımları Ne Zaman? Engelli alımları ne zaman, engelli çalıştırmamanın cezası ne kadar, EKPSS alımları, engelli işçi alımları,Belediyelerin engelli alımları,PTT engelli alımları, Engelli İşçi Çalıştırmama Cezası, Engelli Personeller Hangi İşlerde Çalıştırılamazlar? (Engelli İşçi Hakları) gibi merak edilen bir çok konu makalemizin devamında siz değerli takipçilerimiz için ayrıntılı bir şekilde belirtilmiştir. Bilindiği üzere devlet ve özel […]
 • 06
  Otizm Nedir?
  Aileler genelde çocukları üzerine hiçbir hastalık ve davranış bozukluğunu kondurmazlar. Çünkü evlat her anne ve baba için çok değerli ve kıymetlidir. Ancak otizm nedir? Sorusunun yanıtını vermeden önce anne ve babalara uyarımız çocuklarının kendi yaş grupları içerisinde davranışlarında farklılık hissediyorlarsa mutlaka uzman birilerinden fikir almaları gerekir. Çünkü bu aynı zamanda insanda kaygı gerektiren bir durumdur. […]
 • 07
  Göz Görme Derecesine Göre Engelli Raporu Oranı
  İnsanın sahip olduğu beş duyu organından biri olan gözlerimiz, görme yetisini tamamen ya da kısmen kaybettiği durumda insanların sosyal hayatını temelden etkileyen sorunlar yaratmaktadır. Görme konusunda sıkıntı yaşayan insanların en büyük sorunu tek başlarına kolay hareket edemiyor olmalarıdır. Görme kusuru olan kişiler sağlık yetkili sağlık kuruluşlarından görme yetilerinin ne kadar kaybolduğuna dair bir rapor olarak […]
 • 08
  Baştan sona Engelli Emeklilik Süreci
  Engelli Emeklilik Engelliler için emeklilik haklarına baktığımız zaman burada farklı nedenler ortaya çıkabilir. Bunun içinde bu haberimizde engelli vatandaşlarımızın bu haklarını nasıl kullanabileceklerine dair kafalarındaki soru işaretlerinin giderilmesine çalıştık. Tahmin edebileceğiniz gibi engelli vatandaşlarımızın sağlıklı vatandaşlara göre çalışma koşullarının düzeyinin biraz dahahafif olması gerekir. Bunun içinde çeşitli iş kolları geliştirilmiştir. Bu durum gerek özel sektör […]
 • 09
  Şubat Ayı Evde Bakım Maaşı Yatan İller?
  2018 Şubat ayı evde bakım maaşı yattı mı, Şubat 2018 evde bakım parası ne kadar, 2018 Şubat evde bakıcı paraları ne zaman yatacak tüm bu konuların ayrıntılarını haberimizde bulabilirsiniz. Evde bakım aylığı engelli ailelerine belli şartlar doğrultusunda verilmiş bir hak. Dolayısıyla bu şartları yerine getiren her engelli yakını bu maaşı aylık periyodlarla alıyor. Geçtiğimiz ayda […]
 • 10
  Obezite (Aşırı Kilolu Olmak) İçin Engelli Raporu Verilir Mi?
  Obezite kişilerde kronikleşen bir rahatsızlık oluşturuyorsa obezite için engelli raporu verilmektedir. Obezitenin kronik bir rahatsızlık olup olmadığı vücut kitle endeksine bakılarak bulunmaktadır. Vücut kitle endeksi insanların kiloları için uygulanan bir formüldür.   Kişinin toplam kilosunun boyunun karesine bölünmesi ile elde edilen rakam beden kitle endeksini vermektedir. Çıkan bu rakam 30-40 arası ise obez, 40 ve […]

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.
bursa escort - escort bursa - bursa escort - mersin escort - konya escort bursa escort - escort bursa